Texas Association of Basketball Coaches

UIL BOYS

November 22, 2021

Class 6A

1. Duncanville (3-0)

2. Richardson (6-0)

3. McKinney (7-0)

4. Clear Brook (6-1)

5. Atascocita (6-1)

6. FB Elkins (5-2)

7. Allen (5-2)

8. Summer Creek (4-2)

9. Garland (2-0)

10. EP Americas (7-0)

11. Austin Westlake (6-1)

12. Coppell (4-2)

13. North Crowley (5-2)

14. Strake Jesuit (5-0)

15. Harlan (4-1)

16. Westfield (1-0)

17. Bellaire (1-2)

18. Pearland Dawson (3-3)

19. Tompkins (5-2)

20. Pearland (4-3)

21. Cy Creek (4-3)

22. FB Bush (4-3)

23. SA Clark (4-3)

24. SA Reagan (7-2)

25. SA Warren (4-1)

Class 5A

1. Dallas Kimball (4-1)

2. Beaumont United (1-1)

3. Amarillo (6-2)

4. Mansfield Timberview (5-1)

5. Crosby (3-4)

6. Katy Paetow (4-3)

7. Lancaster (6-2)

8. EP Chapin (5-1)

9. Boerne Champion (4-3)

10. Goose Creek Memorial (4-2)

11. Mansfield Legacy (3-0)

12. FB Hightower (4-3)

13. SA Jefferson (3-2)

14. Mt Pleasant (0-0)

15. Mansfield Summit (2-0)

16. Rouse (3-0)

17. Highland Park (2-0)

18. Manvel (2-4)

19. Pflugerville Weiss (1-2)

20. Richland (1-1)

21. Midlothian (5-1)

22. Birdville (2-1)

23. Leander Glenn (0-2)

24. Brownsville Pace (5-2)

25. Harlandale (2-0)

Class 4A

1. Faith Family (3-1)

2. Silsbee (1-1)

3. Estacado (1-1)

4. Carter (1-2)

5. Yates (3-0)

6. Argyle (2-1)

7. LaMarque (1-0)

8. Somerset (3-0)

9. Stafford (2-0)

10. Boerne (1-0)

11. Connally

12. Paris (2-1)

13. Burkburnett (0-2)

14. West Oso (2-0)

15. Huffman (1-2)

16. Kaufman (0-1)

17. Decatur (0-3)

18. Wilmer Hutchins (2-2)

19. Hirschi (2-0)

20. Hardin Jefferson (2-1)

21. Pleasanton (5-1)

22. Lincoln (0-2)

23. La Vega (0-1)

24. CC Miller (0-1)

25. Hereford (0-1)

Class 3A

1. Cole (3-2)

2. Madison (3-1)

3. Brock (2-1)

4. New Waverly (0-0)

5. Shallowater (1-1)

6. Tatum (0-1)

7. Hitchcock (1-0)

8. Diboll (0-0)

9. London (1-0)

10. City View (1-0)

11. Academy (1-1)

12. Abernathy (0-0)

13. East Chambers (0-0)

14. Commerce (1-0)

15. Lytle (2-1)

16. Lorena (1-1)

17. Chisum (2-0)

18. Franklin (0-0)

19. Childress (0-0)

20. Mineola (0-0)

21. Crockett (1-1)

22. Santa Rosa (1-2)

23. IDEA North Mission (1-2)

24. Peaster (2-1)

25. Aransas Pass (1-0)

Class 2A

1. Clarendon

2. Lipan (7-0)

3. Douglass (3-0)

4. Mumford (2-1)

5. Flatonia (0-0)

6. LaPoynor (5-1)

7. New Deal (0-0)

8. Rivercrest (1-0)

9. Big Sandy (2-1)

10. New Home (1-1)

11. Thorndale (0-0)

12. Timpson (0-0)

13. Italy (0-0)

14. Port Aransas (3-3)

15. Gruver (1-0)

16. Tolar (3-0)

17. Farwell (1-0)

18. Grapeland (1-0)

19. Martins Mill (4-0)

20. Tenaha (0-0)

21. Wink (0-0)

22. Hearne (0-0)

23. Panhandle (0-0)

24. Cisco (0-0)

25. Weimar (0-0)

Class 1A

1. Texline (0-1)

2. Calvert (0-0)

3. Graford (3-0)

4. Irion County (1-0)

5. McMullen County (1-0)

6. Lingleville (2-1)

7. Rankin (0-0)

8. Nazareth (0-1)

9. Dodd City (2-1)

10. Waelder (0-1)

11. Springlake Earth (0-0)

12. Dime Box (0-0)

13. San Perlita (5-1)

14. Avinger (1-1)

15. Chireno (2-3)

16. Priddy (2-1)

17. Huckabay (2-3)

18. Jayton (0-0)

19. Trinidad (4-1)

20. Electra (0-1)

21. Wildorado (2-0)

22. Whitharral (1-0)

23. Klondike (0-0)

24. Westbrook (0-0)

25. Eula (0-2)

UIL Girls

Class 6A

1. Desoto (6-0)

2. Plano East (4-1)

3. Duncanville (12-1)

4. South Grand Prairie (6-1)

5. Keller (6-1)

6. Tompkins (8-0)

7. Summer Creek (10-1)

8. Plano (8-1)

9. Converse Judson (9-2)

10. Shadow Creek (9-1)

11. Spring Branch Memorial (10-3)

12. Cedar Hill (8-4)

13. Austin High (7-2)

14. Frenship (3-1)

15. San Antonio Johnson (7-3)

16. San Antonio Clark (11-2)

17. Braswell (7-1)

18. Atascocita (8-5)

19. Clear Brook (8-1)

20. Tomball Memorial (7-1)

21. Garland Sachse (4-4)

22. Laredo United South (4-2)

23. Deer Park (11-2)

24. Langham Creek (6-5)

25. Fort Bend Dulles (8-5)

Class 5A

1. Cedar Park (11-0)

2. Frisco Liberty (4-2)

3. Lubbock Cooper (6-0)

4. Amarillo (5-1)

5. Pflugerville Hendrickson (8-0)

6. Royse City (11-0)

7. Frisco Memorial (10-2)

8. El Paso Andress (6-0)

9. Georgetown (6-1)

10. Mansfield Timberview (5-3)

11. McKinney North (6-1)

12. Crandall (8-1)

13. Pflugerville (6-2)

14. Montgomery (8-0)

15. Grapevine (8-2)

16. CC Veterans Memorial (11-1)

17. Kingwood Park (5-2)

18. El Paso Chapin (11-1)

19. Barbers Hill (7-1)

20. College Station (2-2)

21. El Paso Burges (6-1)

22. Boerne Champion (6-1)

23. Caprock (5-0)

24. Manvel (10-2)

25. Lake Dallas (4-3)

Class 4A

1. Hardin-Jefferson (6-1)

2. Argyle (9-0)

3. Canyon (4-2)

4. Levelland (5-1)

5. Boerne (7-1)

6. Brownsboro (6-1)

7. Sunnyvale (6-3)

8. Fredericksburg (7-1)

9. Stephenville (3-0)

10. Glen Rose (8-0)

11. Kennedale (11-2)

12. Sanger (5-0)

13. Decatur (5-1)

14. Midlothian Heritage (3-3)

15. La Vega (6-2)

16. Mexia (6-2)

17. Brownwood (6-1)

18. Rockport-Fulton (10-3)

19. Pleasanton (6-1)

20. Canton (5-1)

21. Navarro (6-3)

22. Beeville Jones (2-1)

23. Crystal City (3-0)

24. Palestine (4-0)

25. Giddings (2-0)

Class 3A

1. Brownfield (0-0)

2. Shallowater (3-0)

3. Bishop (3-0)

4. Jim Ned (7-0)

5. Canadian (4-0)

6. Fairfield (3-1)

7. Ponder (4-4)

8. Woodville (7-1)

9. Teague (2-0)

10. Aransas Pass (3-0)

11. Idalou (5-3)

12. Winnsboro (2-2)

13. Nocona (5-1)

14. Palacios (8-0)

15. Jourdanton (5-1)

16. Poth (6-0)

17. Little River Academy (6-1)

18. Pottsboro (5-2)

19. Whitesboro (5-1)

20. Lyford (6-0)

21. Brock (5-3)

22. Peaster (4-4)

23. Skidmore-Tynan (7-2)

24. Maypearl (8-0)

25. Lorena (2-2)

Class 2A

1. Panhandle (4-0)

2. Lipan (5-2)

3. Martins Mill (3-1)

4. Muenster (3-1)

5. Gruver (0-0)

6. Wellington (4-3)

7. Sudan (5-3)

8. Lovelady (7-0)

9. New Home (6-2)

10. Douglass (2-1)

11. LaPoynor (6-0)

12. Mason (1-1)

13. Alvord (5-3)

14. Harper (2-0)

15. Goldthwaite (6-1)

16. Sundown (4-1)

17. Timpson (3-0)

18. Cisco (8-1)

19. Schulenburg (1-0)

20. Port Aransas (5-3)

21. Stamford (1-0)

22. Woden (6-2)

23. Farwell (3-0)

24. Frankston (2-1)

25. Hearne (1-1)

Class 1A

1. Huckabay (8-1)

2. Rankin (2-0)

3. Sands (6-1)

4. Whiteface (3-0)

5. Veribest (0-0)

6. Irion County (5-0)

7. McMullen County (4-0)

8. Westbrook (4-0)

9. Neches (2-0)

10. Nazareth (3-4)

11. Roscoe Highland (4-0)

12. Henrietta Midway (3-1)

13. Jayton (3-1)

14. Graford (3-0)

15. Moulton (3-3)

16. Rocksprings (3-1)

17. Hermleigh (5-3)

18. Slidell (4-1)

19. Chireno (1-1)

20. Saltillo (2-1)

21. Borden County (4-3)

22. Dodd City (2-1)

23. Robert Lee (4-2)

24. Claude (0-2)

25. Lingleville (2-1)

Boys

6A/SPC Private School

1. San Antonio Antonian Prep

2. Plano John Paul II

3. Dallas Bishop Lynch

4. Plano Prestonwood Christian Academy

5. Tomball Concordia Lutheran

6. Bellaire Episcopal

7. Houston Christian

8. Addison Greenhill

9. Episcopal School of Dallas

10. San Antonio Christian School

5A Private School

1. The Woodlands Christian Academy

2. McKinney Christian

3. Grapevine Faith Christian

4. Austin St. Michaels

5. Fort Worth Southwest Christian

6. Houston Second Baptist

7. San Antonio TMI Episcopal

8. Brownsville St. Joseph Academy

9. Laredo St. Augustine

10. Houston Lutheran South Academy

4A Private School

1. Houston Westbury

2. Lubbock Trinity Christian

3. Houston St. Thomas Episcopal

4. Arlington Grace Prep

5. Schertz John Paul II

6. Colleyville Covenant Christian

7. Lubbock Christian

8. Houston Cypress Christian

9. San Antonio Lutheran

10. Fort Worth Lake Country

3A Private School

1. Midland Classical

2. Huntsville Alpha Omega

3. Dallas Yavneh Academy

4. Austin Hill Country Christian

5. Denton Calvary Christian

6. North Dallas Adventist Academy

7. Houston Lutheran North

8. Waco Reicher

9. Tomball Rosehill Christian

10. New Braunfels Christian Academy

2A Private School

1. Houston Grace Christian

2. Lubbock Kingdom Prep

3. Marble Falls Faith Academy

4. Galveston O’Connell

5. Lubbock All-Saints Episcopal

6. Sherman Texoma Christian

7. Longview Trinity

8. Garland Christian

9. Victoria Faith Academy

10. Red Oak Ovilla Christian

1A Private School

1. DeSoto Canterbury Kingdom Collegiate

2. Cypress Covenant

3. Irving Faustina

4. Fredericksburg Heritage

5. San Angelo Cornerstone

6. San Antonio Legacy Christian

7. Longview Christian Heritage

8. Carthage Northside Christian

9. Amarillo Holy Cross

10. Wichita Christian School

Girls

6A/SPC Private School

1. John Paul II

2. Houston Christian

3. Bishop Lynch

4. Liberty Christian

5. St. Agnes

6. Antonian

7. Kinkaid

8. Village

9. St. Pius X

10. Greenhill

5A Private School

1. Dallas Christian

2. Second Baptist

3. Geneva – Boerne

4. Fort Worth Christian

5. Hyde Park

6. Legacy Christian

7. Southwest Christian

8. Fort Bend Christian

9. The Woodlands Christian Academy

10. Lutheran South

4A Private School

1. Lubbock Christian (0-0)

2. Trinity Christian School (0-1)

3. Lake Country Christian (1-1)

4. Bishop Gorman (8-2)

5. Bay Area Christian ( 1-1)

6. The Shelton School (2-0)

7. Legacy Prep christian (0-3)

8. Grace Prep (3-2)

9. John Paul II (0-0)

10. Cypress Christian (2-5)

3A Private School

1. Lutheran North (4-2)

2. Round Rock Christian Academy (1-0)

3. Rosehill Christian (4-2)

4. Live Oak Classical (3-2)

5. Fellowship Academy (4-0)

6. San Juan Diego Catholic (5-0)

7. Vanguard College Prep (2-0)

8. Cornerstone Christian Academy (0-0)

9. Dallas Lutheran (0-0)

10. Reicher Catholic (0-0)

2A Private School

1. Shiner St. Paul

2. Halletsville Sacred Heart

3. Sherman Texoma Christian (1-0)

4. Dallas First Baptist (3-0)

5. Edinburg Harvest Christian (6-4)

6. Lubbock Southcrest

7. Victoria Faith Academy (0-1)

8. Ovilla Christian

9. Bryan Allen Academy

10. Lubbock All Saints

1A Private School

1. San Angelo Cornerstone

2. Wichita Falls Christ Academy

3. Fredricksburg Heritage

4. Plainview Christian (1-0)

5. Waxahachie Prep (3-1)

6. Conroe Calvary Baptist (3-1)

7. Wichita Christian

8. Athens Christian Prep (5-3)

9. Longview St. Mary

10. Weatherford Victory Baptist